Czy naprawdę da się uczyć języka online i dlaczego tak dobrze?

To dziwny i bezprecedensowy rok, ten nasz 2020. Zimy nie było, rozszalał się wirus, zawirowała polityka, próbowaliśmy wrócić jak gdyby nigdy nic do pracy i szkoły we wrześniu, a tu znowu tzw. nowa normalność puka do drzwi..

Zdajemy sobie w pełni sprawę z faktu, że w naszej branży mamy to szczęście, że możemy funkcjonować online. Nie każdy ma to szczęście.. Doceniamy to.

Właśnie dlatego, że byliśmy w stanie nadal prowadzić nasze zajęcia przechodząc po prostu na naukę online, od samego początku wybraliśmy optykę patrzenia na sytuację jako możliwość, a nie zagrożenie. I w tym duchu, chciałabym się z Wami podzielić moimi przemyśleniami na temat skuteczności nauki online.

 

Po pierwsze – dlaczego się uczysz ? Motywacje mamy bardzo różne: konieczność posługiwania się językiem obcym w pracy, w rodzinie, w podróży, uzupełnienie nauki szkolnej, hobby, potrzeba samorozwoju. Wszystkie te powody są dla nas równie ważne i wszystkie pozwalają na pracę nad językiem online. Możesz wtedy łatwiej wygospodarować czas na 30, 60 lub 90 minut lekcji, bo wiesz, że za jednym kliknięciem wracasz do biura, domu, rodziny. Nie potrzebujesz do nas dojechać, zaparkować, nie ma kłopotu z korkiem, parkingiem, opieką dla dzieci.

Ucząc się online na potrzeby pracy, ćwiczysz dokładnie to, w jaki sposób teraz pracujesz – w dużej mierze zdalnie, przez wideokonferencje, platformy internetowe. Podczas takich spotkań w pracy również technologia potrafi płatać figle a internet opóźniać głos w stosunku do obrazu, prawda? Ćwicząc dialogi online, wprawiasz się w rozmowy telefoniczne – i tam nie zawsze idealnie słyszysz, nie zawsze możesz szybko coś pokazać lub znaleźć w tekście, czasem trzeba coś przeliterować, dochodzi do drobnych nieporozumień i trzeba sobie z nimi radzić bez użycia mimiki.

Szykujesz się do egzaminu – otrzymujesz linki, teksty, zadania pisemne, tematy wypracowań do napisania a potem swój test lub tekst wraz z komentarzem, poprawkami i sugestiami, które następnie razem omawiamy.

A jeśli to po prostu hobby? Ależ kawę możemy wypić również online! Widzimy się, uśmiechamy, żartujemy, pokazujemy zdjęcia, przesyłamy linki. Da się śmiać i cieszyć ze spotkania.

 

Po drugie – bardzo ważne teraz bezpieczeństwo. Od początku marca bardzo płynnie nasze Centrum Konwersacji przeszło na pracę zdalną, potem na tak zwany tryb hybrydowy i wreszcie także znowu stacjonarny. Oczywiście nie ukrywamy, że jest to zasługą całego naszego bardzo zaangażowanego Zespołu i naszych otwartych i odważnych Słuchaczy. Dość powiedzieć, że pomimo odmrożenia, otwarcia i wakacyjnej beztroski, część naszych Słuchaczy i lektorów wybrała pozostanie w trybie online non stop od marca! To dobitnie pokazuje skuteczność oraz zadowolenie z takiej formy nauki, pozostając po prostu bezpiecznym sposobem na kontakt z językiem, kontakt z ludźmi, rozwijanie pasji, pomimo szalejącej epidemii, ograniczeń w funkcjonowaniu w przestrzeni publicznej. Żadna kwarantanna, kontakt z osobą zakażoną, ale też żaden zwykły jesienny katar nie zmusza Cię do rezygnacji ze spotkania. Twojego przedszkolaka odesłano z placówki, bo kichał? Nie ma problemu, zapraszamy online.

 

Po trzecie – odskocznia, nie do przecenienia ostatnimi czasy. W czasach szaleństwa w wielu aspektach naszej nowej codzienności, pozostajemy namiastką spotkania towarzyskiego, grupa 6 przyjaciół z różnych miejscowości nadal może się zobaczyć, pożartować, nawet po włosku lub francusku. Te kilkadziesiąt minut rozmowy o francuskim beaujolais, hiszpańskiej tortilli, najnowszym serialu czy artykule w prasie obcojęzycznej pozwala czasem po prostu nie zwariować. Nie  zapominasz języka, nie masz wrażenia, że się cofasz. Wielu z naszych Słuchaczy z sukcesem podeszło wiosną do egzaminu ósmoklasisty, do matury rozszerzonej lub do egzaminu Cambridge. Wielu jest spokojnych, że niezależnie od najnowszych wytycznych, w poniedziałek, środę czy piątek będą mogli połączyć się z dobrze znanym lektorem na zajęcia językowe, poćwiczyć, porozmawiać, spotkać się z drugim człowiekiem – bo jesteśmy w tym razem. I damy radę razem przez to przejść. Zapraszamy więc do Centrum Konwersacji także online!