Razem czy osobno – czyli zajęcia indywidualne czy w grupie?

Znam – świetną zresztą – nauczycielkę, która na tak zadane pytanie odpowiada dość konkretnie: jeśli zajęcia trwają 60 minut, a lektor mówi przez połowę tego czasu (co i tak jest dobrze, choć powinien znacznie mniej), a uczestników zajęć jest 10, to na każdego przypada około 3 minut mówienia podczas takiego spotkania. Nie wygląda to za dobrze… Dodajmy do tego różne temperamenty, nieśmiałość ucznia, niepewność czy dobrze umie odpowiedzieć, a czas ten skróci się jeszcze bardziej. I co z tego, że rodzic płaci za takie zajęcia 30 zł, jeśli dziecko mówi przez 2-3 minuty? Warto? Dla mnie nie!

 

Zajęcia indywidualne z profesjonalistą, to spotkanie szyte na miarę. Dostosować trzeba mnóstwo elementów, a każdy z nich jest naprawdę niezwykle istotny dla przyswajania wiedzy, dla jej systematyzowania i utrwalania. Przede wszystkim każdy ma inne priorytety językowe – jeden słuchacz będzie chciał ćwiczyć korespondencję biznesową, inny wypracowania maturalne, jeszcze ktoś nie znosi pisania w ogóle, ale musi ćwiczyć czytanie lub słuchanie. Na dobrych zajęciach grupowych ćwiczyć będą wszyscy wszystko, w przeciętnym tempie. Czy będzie czas na pochylenie się nad poszczególnymi potrzebami? Ile uwagi może prowadzący poświęcić 3 innym osobom, które mają inne potrzeby lub inny tryb poznawczy?

 

Każdy z nas uczy się inaczej – to zupełnie naturalne, że jedno z nas woli notować, innemu wystarczy słuchanie, ktoś inny będzie chciał wiele razy coś powiedzieć głośno alby upewnić się że rozumie. Jak uczyć – więcej mówić czy pisać? Wszystko będzie musiało być niestety uśrednione jeśli pracujemy w grupie. A indywidualnie bardzo szybko prowadzący orientuje się lub po prostu słyszy od ucznia co jest ważne i jak ta osoba lubi lub chce pracować. Od razu widać kiedy trzeba zwolnić a kiedy można przyspieszyć, co wydaje się naturalnie proste, a nad czym trzeba się dłużej zatrzymać. Zupełnie naturalnie cała uwaga nauczyciela koncentruje się na potrzebach, stylu i temperamencie ucznia.

 

Jesteśmy różni, każdego śmieszy, cieszy lub nudzi co innego. W idealnie dopasowanej grupie można oczywiście śmiać się i uczyć razem, ale jest to rzadkością. Dlaczego? Ponieważ przy tworzeniu grup szkoły językowe muszą brać pod uwagę kryteria ekonomiczne – grupa po prostu musi się opłacać! Jest ustalona minimalna ilość uczniów, od której kursanci pokrywają koszt lektora, sali i marżę szkoły. Nie może być inaczej. W związku z tym, uczniów łączy się często z kilku klas lub grup wiekowych, bez żadnego uwzględnienia ich temperamentu czy etapu rozwoju w przypadku dzieci. Znam szkoły łączące klasę 1 i 2 szkoły podstawowej – bo ekonomiczniej; klasę 1, 2 lub 3 i 4 liceum, choć to już przecież inne grupy i inne potrzeby; młodych i dojrzałych dorosłych – co oczywiście może być wspaniałym doświadczeniem, pod warunkiem, że młodzi się nie nudzą a starsi nie onieśmielają i nie rezygnują zawstydzeni, co często się zdarza.

 

Absolutnie każdy ma prawo do nauki w swoim tempie, wedle swoich potrzeb, przy poczuciu pełnego komfortu, ponieważ wszystkie badania naukowe potwierdzają, że stres nie pomaga w przyswajaniu wiedzy, a brak poczucia bezpieczeństwa najczęściej nas po prostu blokuje na nową wiedzę czy umiejętności.

 

Czy na pewno wiem o czym mówię? Przez 14 lat prowadziłam zajęcia grupowe z języka angielskiego i francuskiego w liceum i w szkole językowej na wszystkich poziomach zaawansowania i we wszystkich grupach wiekowych. Od 10 lat prowadzę zajęcia indywidualne z obu tych języków oraz z hiszpańskiego. Oczywiście wszystko to po wielu latach uczenia się grupowo i indywidualnie bądź samodzielnie. Można więc chyba założyć, że wszystkich tych rzeczy spróbowałam na własnej skórze 🙂

 

A więc: razem czy osobno? Otóż jeśli kierują Tobą względy czysto towarzyskie  (co też jest okej!) i masz ochotę zaryzykować powyższe niedopasowanie, śmiało zapisz się na zajęcia grupowe i sprawdź co Ci los przyniesie 🙂 Może przecież być fajnie. Jeśli jednak cenisz sobie czas i oczekujesz konkretnych działań i wyników, nie ryzykuj, ale przyjdź i zaprojektuj wraz z profesjonalną kadrą naszego Centrum Konwersacji swoje cele, metody i wyniki – serdecznie zapraszamy !