5 największych korzyści z nauki języka obcego

To jest już trzeci – i ostatni – nasz artykuł z wiosennego cyklu o samorozwoju i samodoskonaleniu. Tym razem nie będziemy dopingować do rozpoczęcia nauki, ani do utrzymania wysokiej motywacji, co jednak niezmiennie polecamy, a skupimy się na pokazaniu Wam 5 największych korzyści, jakie osiągamy ucząc się języka obcego – i tu niespodzianka: nie będzie to jedynie sama znajomość tego języka ! Zaczynamy 🙂

 

  1. W zdrowym ciele, zdrowy duch, a w uczącej się głowie, zdrowy mózg !

Nie jest już żadną tajemnicą ani po prostu teorią, że mózg aby pozostać w dobrej formie, powinien się ćwiczyć. Znacie termin siłowni umysłowej, ćwiczenia pamięci itp? Naukowcy – tak, Amerykańscy na pewno też – wielokrotnie udowodnili związek uczenia się języka obcego właśnie i jego ważną rolę w profilaktyce takich chorób, jak choroba Alzheimera czy demencja. Owszem, pracując, wielu z nas pozostaje aktywnymi intelektualnie, ale jednak po pierwsze nie wszyscy, a po drugie powtarzając te same lub podobne czynności w pracy zawodowej, ciężko o poczucie uczenia się rzeczy nowych, ich porządkowania w procesie poznawczym, prawda? Wielu starszym osobom otwarcie zaleca się naukę języka obcego w celu utrzymania dobrej formy mentalnej oraz pamięci, a także jako naturalny antydepresant!

 

  1. Poszerzanie strefy komfortu

Pisałyśmy już, że nauka powinna przebiegać jako proces poszerzania, a nie wychodzenia z własnej strefy komfortu. Podjęcie nauki języka obcego i wytrwanie w niej, to zawsze jest wyzwanie, zawsze jest to odwaga i my tę odwagę w Was widzimy i bardzo cenimy. Mówimy o niej głośno i bez skrępowania, bo wielu nadal uważa, że uczenia się można się raczej wstydzić, niż nim cieszyć, a to bardzo ograniczające przekonanie! Uczenie się zawsze jest pokonywaniem jakiegoś strachu przed nowością lub trudnością, często towarzyszy nam strach przed popełnieniem błędu lub wstyd przed kompromitacją. Takie właśnie przekonanie trzeba jak najszybciej transformować na przekonania wspierające, które potrafią zdziałać cuda nie tylko w samej nauce języka, ale nawet w życiu i pracy na co dzień! To robimy, głośno i wyraźnie o tym mówiąc.

 

  1. Dbałość o poczucie własnej wartości

Zadbawszy o zdrowie, doceniwszy swoją odwagę w podejściu do zadania, nie zapomnij pomyśleć, a najlepiej też powiedzieć o sobie dobrze w kontekście swojej nauki języka. Zobacz swój postęp, doceń wysiłek, regularność przychodzenia na zajęcia, zobacz ile wysiłku wkładasz w bycie w tym procesie rozwoju, znajdź czas by po prostu się tym nacieszyć. A jeśli nie masz w tym doświadczenia, my pomożemy. Najwspanialsze w zawodzie nauczyciela jest towarzyszenie uczniowi w drodze do jego coraz większej swobody i samodzielności w posługiwaniu się nowo przyswojoną wiedzą. Uwielbiamy to uczucie, kiedy pod koniec zajęć zwracamy Wam uwagę na to, czego dziś dokonaliście, jak Wam świetnie poszło, ile rzeczy powiedzieliście w obcym języku! Wielokrotnie ćwiczymy z Wami na zajęciach autoprezentację, szlifujemy Wasze prezentacje do pracy czy uczelni, pomagamy upewnić się, że jesteście na nie gotowi i poradzicie sobie świetnie.

 

  1. Poczucie sprawczości

Wielu z nas ma niekoniecznie dobre wspomnienia z nauki w dzieciństwie czy młodości. Humorzaści nauczyciele, szykany, kpiny czy potworny stres i strach, skutecznie nas blokowały w przyswajaniu nowych treści czy poczuciu, że się rozwijamy. Jako dorośli uczący się, możemy jednak cieszyć się wreszcie poczuciem sprawczości nie tylko w życiu osobistym, miejmy nadzieję, że i zawodowym, ale i w nauce języka obcego. Jako młodzież szkolna, możecie zobaczyć, że istnieje alternatywa, autonomia w uczeniu się. Przedstaw swoje cele i priorytety językowe, omówimy je, przygotujemy szyty na miarę program kursu lub nawet kilku zajęć, przyjdź i miej wreszcie konkretny wpływ na swoją naukę. Owszem, nauczyciel też proponuje różne formy nauki, prowadząc zajęcia wybiera treści zgodnie ze swoim wykształceniem i doświadczeniem, ale to Ty decydujesz co i kiedy robisz, jak szybko, ile i kiedy utrwalasz i nad czym potrzebujesz się zatrzymać. W Centrum Konwersacji jesteś reżyserem swojej nauki języka.

 

  1. Spotkanie z drugim człowiekiem

To jest coś, co nabrało przez ostatnie kilkanaście miesięcy zupełnie innego wymiaru. Zawsze mogło być wspaniałe, czasem bywało męczące, ale było normalnością każdego z nas. Pandemia odebrała nam to poczucie w marcu 2020 roku i wielu psychologów zwraca uwagę na ryzyko mogące wynikać z postrzegania drugiego człowieka jako zagrożenia. Nie chodzi nam oczywiście o potencjalne zarażenie się chorobą, w grę wchodzi tu mechanizm psychologiczny, znacznie bardziej ryzykowny. Wielu z naszych Słuchaczy wybrało rok temu formułę zajęć online, pozostając z nami w stałym, ale bardzo bezpiecznym kontakcie. Wielu jednak utrzymało spotkania osobiste, także dlatego, że w tym zwariowanym nowym świecie, potrzeba nam po prostu tego kontaktu, śmiechu razem, spojrzenia pod innym kątem niż widzi kamera laptopa, wspólnej rozmowy o tym, co trudne, czasem niewerbalne. Uczestniczyłam ostatnio w międzynarodowym szkoleniu prowadzonym z Hiszpanii dla nauczycieli języka hiszpańskiego. Prowadzący poprosił o listę rzeczy, które naszym zdaniem utraciliśmy ucząc online w szkołach. Padło wiele bardzo znaczących propozycji, w tym właśnie to, co niewerbalne, dotyk, uścisk ręki, niekontrolowany śmiech, poczucie wspólnoty, grupy, przynależności, posiadania swojego miejsca wraz z innymi. Trochę potrwa zanim je odzyskamy. Dlatego tak bardzo powinniśmy cenić uczenie się jako spotkanie ucznia i nauczającego, poszukującego i przewodnika, wreszcie różnych ludzi i osobowości po prostu. Zapraszamy na to osobiste i bezpieczne spotkanie do naszego Centrum Konwersacji. Przyjdź, korzystaj !