Jaki cel językowy obrać, jak go realizować i po co w ogóle o nim myśleć, czyli jak Centrum Konwersacji pomaga w osiąganiu Twoich celów 🙂

Tak zwane „zrobienie czegoś ze swoim angielskim/ francuskim/ hiszpańskim..’’, to standardowy plan na każdy Nowy Rok, nowy rok szkolny czy akademicki. Polacy są znani w całej Europie z dość dobrej znajomości języków obcych, a dodatkowe zajęcia językowe to absolutny mus dla każdego ucznia, a często i studenta. Rzadko jednak uczący się zadają sobie pytanie w jakim celu, po co ta praca nad językiem oprócz czystej satysfakcji, obowiązku ustalonego przez rodziców czy inwestycji w CV. A może szkoda?

Przyjemnie jest móc posługiwać się językiem obcym w podróży, wiedzieć co tam mówią na ulicach, w filmach czy o czym śpiewają, ale jest jeszcze mnóstwo innych rzeczy, o których warto pomyśleć w tym kontekście i na to zawsze możecie liczyć w naszym Centrum Konwersacji. Zawsze chętnie opowiemy o możliwych certyfikatach lub egzaminach do zdania, aby udokumentować świetną znajomość języka. Warto zdając maturę rozszerzoną z angielskiego w maju, pójść nieco za ciosem i podejść do egzaminu First lub Advanced zależnie od swojego poziomu. Często po latach okazuje się, że nie trzeba było zatrzymywać się na maturze, że latem łatwiej byłoby przygotować się do certyfikatu na poziomie B2 – który na przykład zwalnia z lektoratów na uczelniach wyższych – lub C1, który pomaga zakwalifikować się na stypendium zagraniczne w ramach programu Erasmus. Chętnie zawsze dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem pomagając wybrać odpowiedni poziom egzaminu, dokładnie pokazując jak on wygląda i ćwicząc strategie i techniki gwarantujące najlepsze wyniki. Nie musisz ślęczeć nad wyszukiwarką i decydować samemu – doradzamy, prezentujemy opcje i wspieramy w przygotowaniu, a to wszystko zgodnie z Twoim rytmem i z uwzględnieniem Twoich mocnych stron.

W Centrum Konwersacji chyba rzadko mówimy o sobie „nauczyciel”. Zdecydowanie bardziej lubimy doradzać, wspierać, pokazywać jak się uczyć czy też powodować uczenie, niż nauczać, powtarzać, czy tylko testować. Lubimy patrzeć jak robicie postępy, jak coraz pewniej czujecie się w języku obcym, jak ta swoboda komunikacji Was cieszy. Staramy się nieco odczarować tę decyzyjną, główną i niemal przykrą rolę nauczyciela, który wskazuje braki, testuje i motywuje pokazując jak komuś jeszcze daleko do sukcesu. My zawsze namawiamy Was do przejęcia steru, do decydowania jak chcecie być wspierani w uczeniu się. Każdy z lektorów naszego Centrum ma jakiegoś swojego mistrza, który pokazał nam jak się uczyć, jak pracować, jak pomagać uczyć się innym. Tą niesłabnącą inspiracją chcemy się dzielić z każdym naszym Słuchaczem, dając z siebie jak najwięcej i gwarantując jak najwięcej swobody uczącym się.

I przy tej okazji pozwólcie nam odczarować kolejny mit: nie każdy Wasz cel musi być oryginalny, ambitny, czy określony w czasie. Nie musisz zdawać egzaminu, jeśli nie jest to dla Ciebie ważne, nie zmuszaj się do skomplikowanych konwersacji z obcokrajowcami, jeśli wolisz po prostu rozumieć co do Ciebie mówią raczej niż zagadywać innych i wreszcie nie musisz mieć takich celów, jak inni. Twój cel językowy to śmiało może być przetłumaczenie ukochanej piosenki, wysłuchanie podcastu lub obejrzenie serialu w oryginalnej wersji, przeczytanie książki ulubionego autora bez tłumaczenia czy obejrzenie konferencji TED bez napisów! I to też są fajne cele! To jest jak najbardziej ok, że sam/ sama zdecydujesz co zrobisz z językiem, którego się uczysz i my Wam często te przykłady drobnych celów podpowiadamy i do nich namawiamy.

A dlaczego to tak ważne, aby cel przez Ciebie obrany był naprawdę Twój? Głównie dlatego, że wtedy jego realizowanie daje Ci więcej poczucia sprawczości w Twoich działaniach i staraniach, nie jesteś reaktywny, a proaktywny, szukasz rozwiązań, testujesz je z większą swobodą. Pamiętaj: możesz, nie musisz! Ale jeśli już się zdecydujesz zrealizować jakiś swój konkretny cel językowy, wesprzemy Cię w jego przygotowaniu, zaplanowaniu w oparciu o Twoje priorytety językowe, a także podpowiemy jak większe cele rozbić na mniejsze i ustalić dla nich harmonogram, a także jak uniknąć planowania zbyt dużo w zbyt krótkim czasie i nie zapomnieć o niezbędnych buforach czasowych oraz koniecznie uwzględnić Twoje zasoby, w tym zasoby energii czy czasowe! Nie bój się, mamy za sobą lata praktyki w towarzyszeniu Słuchaczom w realizowaniu ich planów, spełnianiu marzeń czy wspaniałym podnoszeniu kwalifikacji. Nie robimy tego nigdy za Was czy mimo Was, a zawsze po prostu towarzysząc i wspierając w wyborach, planach i ich realizacji. Zapraszamy, daj znać, jaki cel rozważasz i do zobaczenia w Centrum Konwersacji 🙂