Centrum Konwersacji a certyfikaty językowe – czyli jaki cel warto wyznaczyć sobie na ten rok 😊

Nowy rok, nowe wyzwania i plany. Z pewnością wielu z Twoich Bliskich lub znajomych ustaliło sobie przynajmniej jedno postanowienie noworoczne, które przy silnej woli i motywacji, uda im się zrealizować.

A czy Ty masz już swój cel na ten rok? Jeśli jeszcze nie lub po prostu nie lubisz wyznaczania celów, mimo wszystko proponujemy super przydatny pomysł – zdobycie lub przygotowanie się do certyfikatu językowego.

Dlaczego? Poniżej wyjaśniamy, że naprawdę warto 😊, a co najważniejsze, my jako Centrum Konwersacji, pomożemy Ci w jego realizacji 😊. Przeczytaj koniecznie do końca, jeśli:

  • planujesz studia za granicą lub Twoje dziecko marzy, by w niedalekiej przyszłości studiować na zagranicznej uczelni,
  • kusi Cię program wymiany studenckiej typu Erasmus,
  • skończyłaś/łeś studia i chcesz szybko zdobyć pracę w międzynarodowej firmie, w której głównym językiem komunikacji nie jest język polski,
  • pragniesz awansować na stanowisko kierownicze lub widzisz w bliskiej perspektywie siebie, jako dyrektora generalnego firmy, w której pracujesz.
  • rozważasz emigrację do któregoś kraju w Europie, USA, czy do Kanady.

Czy zdajesz sobie sprawę, że jednym z warunków realizacji każdego z powyższych planów jest właśnie posiadanie określonego certyfikatu językowego?

Jaki certyfikat i z jakiego języka obcego mam wybrać dla siebie?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki certyfikat warto wybrać i co każdy z nich daje, zapoznaj się z ich krótką charakterystyką.

JĘZYK  ANGIELSKI

Trzy główne egzaminy Cambridge – najczęściej wybierane przez naszych Słuchaczy.

B2 First (poprzednio znany jako FCE) to pierwszy ważny certyfikat, którego posiadanie daje wiele przywilejów, uznawany jest przez ponad 150 uczelni w Polsce, jak również przez 2000 uczelni na całym świecie. Honorowany jest przez największe firmy oferujące pracę, m.in. międzynarodowych korporacjach czy w bankach. Z tym certyfikatem, wpisanym do swojego CV, masz zawsze większe szanse w procesie rekrutacyjnym. Mając zdany egzamin First na ocenę B lub wyżej, jesteś zwolniony z lektoratu z języka angielskiego na studiach w Polsce, a nawet z końcowego egzaminu uniwersyteckiego (np. na Uniwersytecie Warszawskim). B2 First jest również przepustką językową, dzięki której zakwalifikujesz się do wymiany studenckiej bez konieczności zdawania egzaminów językowych. Jest on również wymagany od pilotów wycieczek zagranicznych i umożliwia studia pierwszego stopnia w języku angielskim w krajach nieanglojęzycznych. Dostępne są dwie wersje egzaminu: First For Schools (od 12 do 18 lat) i First (powyżej 18 roku życia).

C1 Advanced (poprzednio znany jako CAE) jest to egzamin potwierdzający bardzo dobrą znajomość języka angielskiego. Oprócz takich samych przywilejów przysługujących przy uzyskaniu certyfikatu B2, dodatkowo egzamin Advanced pozwala uczyć języka angielskiego w szkołach podstawowych i średnich pod warunkiem posiadania dodatkowego przygotowania pedagogicznego. Honorowany jest przy ubieganiu się o nadanie stopnia dyplomatycznego, wymagany jest również w procesach rekrutacyjnych na prawie wszystkie uczelnie brytyjskie, australijskie, amerykańskie i kanadyjskie. Jest on też niezmiernie przydatny przy uzyskaniu australijskiej wizy studenckiej. Na stronie www.cambridgeenglish.org można sprawdzić jakie organizacje i instytucje na całym świecie honorują posiadanie tego certyfikatu.

C2 Proficiency – najwyższy poziomem certyfikat biegłej znajomości j. angielskiego. Wymagany od studentów studiów doktoranckichi od pracowników pełniących najwyższe stanowiska w firmach międzynarodowych.

Wszystkie egzaminy Cambridge są ważne bezterminowo i sprawdzają takie sprawności jak: słuchanie, mówienie, czytanie, pisanie i stosowanie struktur leksykalno-gramatycznych (Use of English).

TOEFL i IELTS jako alternatywa dla egzaminów Cambridge

TOEFL  (Test of English as a Foreign Language) – pierwszy raz przeprowadzony w 1964 roku, jest to najważniejszy egzamin wymagany przy sprawdzaniu znajomości języka angielskiego przez uczelnie głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz wielu innych krajach. Agencje rządowe, instytucje przyznające programy stypendialne wykorzystują egzamin TOEFL w procesach decyzyjnych. Wyniki tego egzaminu ważne są 2 lata, a sam egzamin sprawdza 4 sprawności: czytanie, słuchanie, mówienie i pisanie.

IELTS (International English Language Testing System) jest alternatywą dla egzaminu TOEFL. Przydatny dla tych, którzy planują emigrację, pracę lub studia w Australii, Kanadzie i Nowej Zelandii. Uznawany jest przez największe uczelnie i firmy na świecie, a także w szkołach w Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii, RPA, Irlandii, Francji, Niemczech, Włoszech, Belgii, Chinach, Holandii. Warto sprawdzić w wymaganiach danej szkoły, gdyż to właśnie ten egzamin może być wymagany, a nie egzaminy Cambridge. Stworzony przez trzy instytucje: British Council, University of Cambridge i IDP Australia. Dostępne dwa moduły: Academic (dla osób planujących studia w j. ang.) i General (na polu zawodowym) sprawdzają cztery umiejętności: słuchania, czytania, mówienia i pisania. W procesach rekrutacyjnych na zagraniczne uczelnie lub do wniosków wizowych, wynik tego egzaminu nie powinien być starszy niż 2 lata.

JEZYK FRANCUSKI

DELF i DALF to dwa dyplomy potwierdzające poziom znajomości języka francuskiego. Najwyższe poziomy – od B2 wzwyż – wymagane są na francuskich uczelniach i uniwersytetach typu Grandes Ecoles oraz podczas rozmów rekrutacyjnych. Podobnie jak w egzaminach z języka angielskiego, sprawdzane są 4 sprawności językowe: czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie. Wyniki ważne są bezterminowo.

JĘZYK HISZPAŃSKI

Dyplom DELE (Diploma de Español como Lengua Extranjera) zapewnia mobilność w sferze akademickiej i zawodowej w krajach hiszpańskojęzycznych.  W Polsce dyplomy DELE honorowane są przez Urząd Służby Cywilnej i Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP przy kwalifikacji kandydatów na urzędników państwowych. Najlepiej widziane jest uzyskanie poziomu od B2 wzwyż.

JĘZYK NIEMIECKI

Najbardziej popularne certyfikaty to:

Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang (DSH) – niezbędny dla planujących studia w Niemczech, Austrii, bądź Szwajcarii

Deutsches Sprachdiplom (DSD) – bezpłatny egzamin dla uczniów szkół średnich

WiDaF (niem. Deutsch als Fremdsprache in der Wirtschaft) i Zertifikat Deutsch (ZD) – certyfikaty wymagane w procesie rekrutacyjnym do pracy w niemieckojęzycznym środowisku.

JĘZYK WŁOSKI

Najważniejsze certyfikaty to: CELI, CILS i PLIDA. Posiadanie jednego z nich jest wymagane w razie emigracji na stałe do Włoch, wyjazdu na studia, a także polecane tym, którzy planują starać się o pracę we Włoszech.

W jaki sposób Centrum Konwersacji może Ci pomóc w zdobyciu wybranego certyfikatu?

Centrum Konwersacji od ponad 10 lat przygotowuje kursantów do egzaminów z różnych certyfikatów, w kilku językach obcych, cały czas wspierając i motywując do pracy, korzystając z wieloletniego doświadczenia wszystkich swoich lektorów. Wielu z naszych Słuchaczy zdobyło upragniony certyfikat, osiągając przy tym wysokie wyniki. Wśród nich mamy również takich, którzy zdali najwyższy poziomem egzamin Cambridge – Proficiency – potwierdzając w ten sposób swoją znakomitą biegłość językową. Wielkie wyrazy uznania 😊

Jeśli tylko zgłosisz się do Centrum Konwersacji, stworzymy dla Ciebie kurs szyty na miarę, dopasowany do Twojego poziomu językowego, o dowolnej długości i częstotliwości oraz według dogodnego grafiku.

Ponadto, nasi lektorzy, którzy mają wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu do certyfikatów, będą pracować z Tobą na arkuszach egzaminacyjnych z ubiegłych lat i przykładowych testach. Z nami masz gwarancję, że będziesz ćwiczyć techniki wymagane na wybranym certyfikacie i doskonalić te sprawności, w których nie czujesz się pewnie.

Co jakiś czas będziesz mieć możliwość napisania próbnego egzaminu w symulowanych warunkach egzaminacyjnych.

Zapewnimy Ci również wszelkie potrzebne materiały potrzebne do utrwalenia wszystkich wymaganych sprawności językowych, a także doradzimy w kwestiach technicznych, np. w którym miejscu najlepiej zapisać się na egzamin i kiedy to zrobić.

Jeśli przeczytałaś/eś ten artykuł i nadal nie możesz zdecydować, który egzamin  wybrać – myśląc przyszłościowo, odezwij się do nas, a chętnie pomożemy w podjęciu właściwej decyzji.

Wykorzystaj ten rok w pożyteczny sposób, razem z Centrum Konwersacji 😊