fbpx

Języki

Angielski

Dziś znajomość języka angielskiego to po prostu ‘a must’. Jest on potrzebny zarówno w pracy jak i w wyjazdach za granicą. Dzieci uczą się go już w żłobkach! Egzaminy z angielskiego są obowiązkowe. Posiadanie certyfikatu FCE ma mniejszą wartość dla pracodawcy dzisiaj niż dziesięć lat temu. Dziś pracując w anglojęzycznych firmach (i nie tylko) musimy wykazać się przynajmniej certyfikatem CAE.

Francuski

Jeszcze niedawno, każdy szanujący się człowiek znał język francuski. Był to język dworów, salonów oraz biznesu. Angielscy królowie mówili po francusku, bo angielski był wtedy językiem jednej wyspy. Rozmowy dyplomatyczne odbywały się po francusku. A damy jeździły do Francji zdobywać edukację.
Dobrze wyedukowany człowiek z dobrego domu musiał umieć grać na pianinie i mówić po francusku. Dziś jego znaczenie międzynarodowe jest mniejsze niż te 100 lat temu.

Hiszpański

Fiesta, mañana, Barca, olé – chciałbyś nauczyć się języka jednych z najlepszych piłkarzy świata? Może myślisz o Erasmusie? Albo pracy? Marzą Ci się wakacje w słonecznej Hiszpanii albo podróż do Ameryki Południowej?
Nie czekaj. Hiszpanie, podobnie jak Włosi bardzo słabo mówią po angielsku. Jadąc do Hiszpanii przygotuj się dobrze i poznaj hiszpański.
Hiszpański to dziś drugi język na świecie (ma więcej native speakerów niż angielski!).

Niemiecki

Niemiecki to dzisiaj język biznesu, a nie przymus ze szkoły. Niemcy to europejska potęga gospodarcza, bezpośredni nasz sąsiad inwestujący na naszym rynku. Posiadając znajomość języka niemieckiego na CV to atut nie tylko dla tych co szukają pracy za granicą, ale również w kraju. Wyobraź sobie – pracujesz w niemieckiej firmie i przenoszą Cię do Wrocławia. Nie znasz niemieckiego? Jest Ci trudniej. Lepiej przygotuj się wcześniej i zainwestuj w siebie i poznaj ten niezwykle dumnie brzmiący język.

Włoski

Włochy, kraj ‘makaroniarzy’. Jeśli pojedziesz tam raz na pewno się zakochasz. Rzym, Toskania, Sycylia czy wybrzeże Amalfi to perły przepięknej Italii. Ale prawda jest taka, że każde miasteczko ma swój własny klimat, smak i aromat. Można znaleźć wiele magicznych miejsc, schodząc ze szlaku turystycznego.
Włochy – cel wielu wczasowiczów. Jednak siedząc nad basenem w hotelu czy na plaży nie mamy szans odkryć tego przepięknego kraju. By go naprawdę odkryć trzeba się w niego zanurzyć. A bez znajomości włoskiego, będzie to o wiele trudniejsze. Prawda jest taka, że włosi bardzo słabo mówią po angielsku.

Rosyjski

Rosyjski – język carów, największego państwa na świecie. Rosyjskim posługują się od Europy po głęboka i zimną Syberię. Od zimnych mórz północy po duszne stepy Mongolii. Różne strefy czasowe, różni ludzie, różne fascynujące kultury. To wszystko wymieszane w kotle zwanym Rosją, mają jedną wspólną rzecz – język.
Tymczasem dla wielu z nas język rosyjski to przymus z przeszłości, język narzucony i obowiązkowy…nie lubiany w szkole podstawowej. Jednocześnie niedający o sobie zapomnieć język rosyjski, okazuje się bardzo przydatny.