fbpx

Nauka języków obcych w Centrum Konwersacji w duchu ,,slow education”

Nauka języków obcych w Centrum Konwersacji w duchu ,,slow education”

Katarzyna Wardecka

Żyjemy w świecie, w którym coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że nasze szybkie życie, w którym chcemy więcej, lepiej, wyżej, szybciej i wydajniej, nie prowadzi do radości i spełnienia, nie zmierzamy wcale w dobrym kierunku.

Część z nas dużo bardziej świadomie podchodzi do tego, co i jak jemy, jak uprawiane są warzywa i owoce, jak hodowane są zwierzęta, co na siebie zakładamy, ile się ruszamy, ile śpimy oraz ile odpoczywamy. To wszystko wpisuje się w tzw. slow life. Już w latach 60. w opozycji do fast food, powstała idea slow food, która później rozpowszechniła się na inne branże – slow fashion, slow cosmetics, slow business, slow parenting oraz slow travel. Istotą slow life jest bycie tu i teraz, świadome dążenie do wybranych celów, bycie w bliskiej relacji z bliskimi i naturą, dbanie o siebie, niegromadzenie rzeczy, zaufanie swoim emocjom oraz zachowanie ciekawości dziecka, które żyje w nas (za: Slow Life: na czym polega ten styl życia? Zasady slow life, z 22.01.2019, poradnikzdrowie.pl).

Może przyszedł czas na slow education, czyli edukację w duchu slow? System edukacji w Polsce, został stworzony w XIX wieku by przygotowywać ludzi do pracy w fabrykach. System nie zmienił się, mimo że mamy XXI wiek i nasza rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Nadal liczą się wyniki egzaminów, testów, klasówek i sprawdzianów, sprawdzana jest umiejętność przyswojenia wiedzy (a często jej nauczenie się na pamięć), a nie umiejętność uczenia się. Dzieci i młodzież są bombardowane ogromną ilością informacji, których nie są w stanie w sposób przyswoić i wykorzystać. Nasze szkoły to taki fast food (za: Mikołaj Marcela „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku”)

 

W Centrum Konwersacji stawiamy właśnie na edukację w duchu slow. Jak pisze Marcela, wolniej znaczy lepiej i więcej, ponieważ uczący się ma czas zrozumieć, przyswoić i skutecznie wykorzystać zdobywaną wiedzę. Jak konkretnie pomagamy uczyć się w duchu slow?

 

  1. Obieramy Twój cel

Na pierwszych zajęciach słuchamy Twoich potrzeb, dążymy do poznania Twojego celu i później razem z Tobą konsekwentnie do niego zmierzamy. Przypomina mi się tu opowieść pewnej kursantki: nauczyciel w IV klasie spytał się, ile osób chciałoby zdawać maturę z języka niemieckiego i choć na całą klasę zgłosiły się zaledwie dwie osoby, to cała klasa musiała realizować materiał do matury rozszerzonej z tego języka, mimo że częściowo były tam osoby niemal zupełnie początkujące. Innym słowy, cała klasa realizowała cel dwóch osób.

U nas sam decydujesz o swoim celu, a naszym zadaniem jest wspierać Cię i towarzyszyć w jego realizowaniu.

 

  1. Uczenie się to droga

Jako dorośli często zapominamy albo nawet tego nie wiemy, że nauka to proces. Nie da się pójść spać jednego dnia i wstać następnego z płynną znajomością języka francuskiego (choć nie powiem, byłoby fajnie!). Jest to proces poznawania nowej wiedzy i przyswajania jej oraz niezbędnego popełniania błędów.

Naszym zadaniem jest towarzyszyć Ci w tej drodze, czasem pokazać kierunek, a czasem wyprowadzić z labiryntu oraz zapewnić bezpieczną i komfortową atmosferę do popełniania błędów, uczenia się na nich i dojścia do Twojego celu językowego.

 

  1. Stawiamy na jakość

W Centrum Konwersacji stworzyłyśmy zespół, który ma wieloletnie doświadczenie w nauczaniu. To specjaliści, którzy umieją poprowadzić, doradzić, wytłumaczyć i zmotywować. Przeczytaj artykuł Magdy Pniewskiej o profesjonalnym lektorze i poznaj naszą kadrę.

 

  1. Szkoła butikowa

Gdy chcesz kupić piękne ubranie dobrej jakości, idziesz do butiku, gdzie pełna uwaga obsługi jest poświęcona właśnie Tobie i taka idea przyświeca nam w Centrum Konwersacji od samego początku. Szyjemy nasze zajęcia na miarę, dla Ciebie i według Twoich potrzeb. Stawiamy na zajęcia indywidualne, gdyż wtedy 100% czasu na zajęciach przeznaczamy właśnie Tobie. Dzięki temu słuchacze, nawet ci, którzy nie lubili nauki języków obcych i  nie umieli znaleźć sobie miejsca w często niedopasowanej grupie, u nas rozkwitają, wreszcie spełniając swoje marzenia językowe.

 

Zapisz się i przyjdź lub połącz się na zajęcia z Centrum Konwersacji i zobacz, jak może wyglądać w praktyce nauka języka w duchu slow.

 

 

Leave a Reply