fbpx

„Weekend w…”, czyli dlaczego warto przygotować się językowo do podróży.

„Weekend w…”, czyli dlaczego warto przygotować się językowo do podróży.

Centrum Konwersacji

Walizki spakowane, informacje covidowe sprawdzone, bilety, paszport lub dowód osobisty w ręku, przewodnik przeczytany, a wycieczki opracowane. Wsiadasz do samolotu i lecisz za granicę na swój wymarzony weekend, tydzień lub całe wakacje. Lądujesz w Hiszpanii, Francji, a może we Włoszech. Na lotnisku dajesz radę z angielskim. Dojeżdżasz do hoteliku w pięknej nadmorskiej miejscowości. Po zameldowaniu się, wyruszasz zjeść coś pysznego na mieście. Od pół roku marzą Ci się wspaniałe krewetki. Na migi dogadujesz się z kelnerem, dostajesz kartę. A w niej wszystko w języku obcym! Nie  ma zdjęć, nie ma tłumaczenia, a na domiar złego w tym miejscu nie ma zasięgu. Coś wybierasz i czekasz. Zamiast wymarzonych krewetek dostajesz jednak… serduszka! :O

Czy ta scena brzmi znajomo? Istnieje przekonanie, że znajomość angielskiego, choćby minimalna, pozwoli nam na swobodną komunikację na całym świecie. Jednak w wielu miejscach, bez znajomości choćby kilku słów w miejscowym języku, po prostu się nie dogadamy.

Często wyruszamy z przekonaniem, że mając rozmówki lub niezastąpionego Google Translate damy sobie radę. Oczywiście, dzięki tym narzędziom ułożymy prostą prośbę lub przetłumaczymy pojedyncze słowa, ale czy zrozumiemy odpowiedź lub dogadamy się z recepcją, gdy nam prysznic nie działa? W końcu jedziemy na urlop by odpocząć, również od zmartwień. To czemu nie przygotować się również językowo do naszego wyjazdu? Wizja, że musisz się zapisać i chodzić na długi kurs językowy może odstraszać. Szczególnie, że często jest potrzeba znajomości języka „wyjazdowego”, a nie nauki podstaw gramatyki. W końcu naszą podstawową potrzebą jest możliwość dogadania się na wakacjach – porozumienia, czyli nie tylko wyartykułowania naszych myśli, ale również zrozumienia, co inni do nas mówią.

To właśnie dlatego, w Centrum Konwersacji przygotowałyśmy autorski, specjalny mini-kurs „Weekend w…” Barcelonie, Rzymie, Paryżu, Londynie, Berlinie…. Poznasz na nim wszystkie potrzebne zwroty z tematyki podróży: pobyt w hotelu, wynajem samochodu, poruszanie się po mieście, zdrowie, zakupy i jedzenie oraz podstawowe zagadnienia kulturowe danego kraju.

Jakie korzyści płyną dla Ciebie z mini-kursu „Weekend w…”?

  • Nauczysz się i przećwiczysz najważniejsze zwroty – zarówno wymowę i intonację, jak i zrozumienie, co druga strona do nas mówi.
  • Przećwiczysz i poznasz nazwy potraw (i ich składniki!), dowiesz się, kiedy jest sjesta i w jakich godzinach restauracje i sklepy są zamknięte.
  • Indywidualnie określisz długość kursu. Wolisz uczyć się krótko, ale bardzo intensywnie czy może dłużej i spokojniej?
  • Możesz przyjść na kurs z osobami, z którymi wyjeżdżasz! Dzięki temu, każdy z Was poczuje się pewniej za granicą i będziecie mogli się wspierać nawzajem (zarówno na kursie, jak i podczas wyjazdu).

Jak każde zajęcia w Centrum Konwersacji, mini-kurs „Weekend w…” jest współtworzony przez Ciebie. Może już znasz nazwy potraw i wiesz, jak powiedzieć przepiórka, a jak kaczka w innym języku, ale masz problemy z pytaniem o drogę? Ułożymy kurs tak, aby każdy podróżnik wyciągnął z niego jak najwięcej dla siebie.

Pamiętaj, nawet znajomość kilku zwrotów i słów w języku obcym powoduje, że czujesz się pewniej! Moja podstawowa znajomość francuskiego i włoskiego była nieoceniona podczas niejednego wyjazdu. Oszczędź sobie niepotrzebnych stresów, zainwestuj w podstawy języka i podróżuj swobodnie 😊.

Leave a Reply