fbpx

Oczaruj swoje kubki smakowe i ucz się języka!

Oczaruj swoje kubki smakowe i ucz się języka!

Centrum Konwersacji

Jedzenie łączy ludzi – nasze rodziny, znajomych oraz obcych. Umiejętność rozmowy o jedzeniu, dopytywanie się o przepisy, smakowanie lokalnych potraw, zjedna nam miejscowych. Jeśli myślimy o nauce języka obcego, oprócz znajomości nazw mięs, warzyw, owoców, makaronów, dobrze jest również znać język kuchni, czyli sprzęt kuchenny, sposoby gotowanie, np. smażenie czy duszenie. Nie ma prostszej (i przyjemniejszej) metody nauki tych słówek niż oglądając programy kulinarne. Jest ich bardzo dużo, często nie wiadomo, który wybrać. Jeśli masz ulubionych kucharzy, włącz ich program kulinarny w języku oryginalnym. Oto trzy propozycje programów ciekawych, nieoczywistych, ale rozwijających językowo (i kulinarnie).

Chef’s Table

Znając języki trzymamy w ręku klucz, do innego świata, kultury, kuchni, zwyczajów. Tradycje kulinarne wywodzą się z naszej kultury oraz historii. Składniki, z których pochodzą nasze potrawy powinny być lokalne, właściwe dla naszego regionu. To jest esencja tego programu dokumentalno-kulinarnego.

Jest to program zrobiony z ogromny smakiem. Bohaterami tego dokumentu są wybitni kucharze, którzy wybili się swoim gotowaniem i spojrzeniem na świat; kucharze, którzy czerpią inspirację z  kultury i historii, szukają lokalnych rolników, wykonujących swą pracę nie na skalę przemysłową, lecz tych, co dbają o ziemię i zwierzęta. W opowieściach snutych przez nich, wyłania się obraz rodziny, wspólnoty i powrót do korzeni. To nie jest program, gdzie krok po kroku dowiemy się jak ugotować konkretną potrawę, raczej jak dany bohater dotarł do punktu, w którym teraz jest. Dla tych, co lubią oglądać jedzenie, od razu uspakajam, jedzenia jest w nim mnóstwo, a każdą potrawę chciałoby się spróbować.

Ujęcia są przepiękne, jedzenie pokazane w sposób wykwintny  – je się oczami. To co mnie urzekło, to opowieści kucharzy w dużej mierze w ich ojczystych językach – włoski, hiszpański, turecki, tajski. Jest również dostępny oddzielny cykl o francuskich mistrzach kuchni, oczywiście po francusku. Chef’s Table to istna uczta dla lingwisty!

 

Nailed it!

Konkurs dla zwykłych ludzi, którzy próbują upiec słodkie arcydzieła, np. rekina, jednorożca, popiersie Napoleona. Program jest głośny, trochę szalony, na początku przytłaczający, ale śmieszny. Z jednej strony, ciasta, które wychodzą uczestnikom nie wyglądają jak pierwowzór, z drugiej strony jak na amatorów jest to niesamowity wysiłek – niektóre ciasta wyglądają naprawdę nieźle. Oglądając ten zwariowany show, ćwiczymy słownictwo związane z wypiekami.

Atutem jest stały juror Jacques Torres, najsłynniejszy mistrz czekolady (fr. chocolatier) na całym świecie. Z czekolady może on zrobić wszystko! W każdym odcinku opowiada jak zrobić konkursowe ciasto oraz podpowiada jak ominąć różne błędy w kuchni. Mówi po angielsku z pięknym francuskim akcentem, ale czasami używa francuskiego 😉.

Nailed It! jest dostępny na Netflixie i ma wersję z czterech różnych krajów: Francji, Hiszpanii, Niemiec i Meksyku. Tak więc, nie tylko kursanci języka angielskiego znajdą coś dla siebie.

 

Salt, Fat, Acid, Heat

Jest to przede wszystkim książka kucharska autorstwa Samin Norsat, która udowadnia, że dobre gotowanie sprowadza się do 4 najważniejszych komponentów: soli, kwaśności, tłuszczu i temperatury. Na Netflixie dostępny jest 4-odcinkowy program z Samin – naszą przewodniczką po świecie kulinarnym. Pojedziemy do Włochy, Japonii, Meksyku oraz USA. Znów gratka dla lingwistów, spora część odcinków kręconych poza granicami USA jest w ojczystym języku danego kraju!

Dodatkowym atutem jest wiedza, którą się nabywa podczas oglądania – czemu solimy, do czego służą kwaśne smaki, po co ten tłuszcz i jaki wpływ ma obróbka termiczna na jedzenie (oprócz zmiany z surowego w ugotowany/ upieczony). Samin gotuje w programie z mistrzami w swym fachu, tłumacząc po co się coś robi z jedzeniem. Przez dokument przeplata się podobne przesłanie jak w Chef’s Table  – szanuj jedzenie, nie marnuj składników, a wyjdzie z tego dobre jedzenie.

 

Zachęcamy również do eksplorowania innych programów kulinarnych i wyłączania języka polskiego w trakcie oglądania! Opowiedz swojemu lektorowi co obejrzałeś/ obejrzałaś. Może to będzie najsmaczniejsza lekcja w całym cyklu spotkań?

 

 

 

Leave a Reply