fbpx

Język obcy jako gimnastyka dla mózgu

Język obcy jako gimnastyka dla mózgu

Centrum Konwersacji

W poprzednim artykule pisałam o tym, jak wykorzystać naukę języka obcego i zadbać o swoje zdrowie. Jednak nie tylko aktywnością fizyczną człowiek żyje, warto też poćwiczyć naszą pamięć i szare komórki 😊. A jak pokazują badania, nauka języka obcego pomaga zapobiegać demencji oraz chorobie Alzheimera.

Medytacja

Medytacja, podobnie jak joga, ostatnio stała się bardzo modna. Wszyscy medytują. Zawsze wydawało mi się, że jest to strata czasu… dopóki nie zaczęłam medytować. Jest to świetna metoda wglądu w siebie, poczucia oraz zrozumienia potrzeb swojego ciała. Pomogła mi w tym anglojęzyczna aplikacja Balance (inną aplikacją jest oczywiście Headspace). Słuchając lektora, uczysz się medytować, ale również poznajesz słownictwa związanego z ciałem i oddechem, relaksem, stresem, motywacją.

Mój znajomy znalazł aplikację do medytacji po hiszpańsku. Zrobił sobie skan ciała (technika medytacyjna, w której po kolei skupiasz się na każdej części ciała) i był zachwycony, że mógł sobie powtórzyć nazwy takich części ciała, jak łopatki, obojczyk czy łydki 😊.

Pamiętaj, że wcale nie musisz medytować na siedząco – są nawet medytacje podczas spacerów! Wspaniała powtórka z wyrażeń dotyczących ruchu oraz słownictwa opisującego otaczający nas świat, w połączeniu z ćwiczeniem bycia tu i teraz – a taka praktyka uważności jest kluczowa w naszym rozpędzonym świecie.

Gry

Gdy mam wolne przysłowiowe pięć minut, lubię włączyć sobie szybkie gry słowne w języku obcym. W każdej z tych gier rozwijamy swoją bazę słów, a wiadomo, że słownictwo to jeden z fundamentów języka. Oto moje trzy ulubione:

  1. Words of Wonder. Krzyżówka, w którą próbujemy wpisać słowa z podanych poniżej liter. Ja gram w języku angielskim, ale gra jest dostępna również w innych językach. Co najważniejsze, nie musisz wcale być na bardzo zaawansowanym poziomie, żeby mieć przyjemność z gry.
  2. Elevate – anglojęzyczna gra dla osób od poziomu B2. Ideą gry jest ćwiczenie i usprawnianie zdolności umysłowych (brain training). W wersji darmowej, dostępny jest trening z 3 różnymi grami, ćwiczącymi gramatykę, słownictwo, interpunkcję oraz… matematykę. Im lepsze wyniki osiągasz, tym zadania stają się trudniejsze. Każda z trzech gier jest stosunkowo krótka, tym bardziej, że większość z nich jest na czas, więc nie zajmują Ci więcej niż 5-10 minut dziennie.
  3. Alphabear. Podobnie jak w scrabble, naszym zadaniem jest ułożenie słów z liter znajdujących się na planszy. Trzeba zdobyć odpowiednią liczbę punktów, by przejść do kolejnej planszy. Fajną nowością jest tu słownik: jeśli ułożymy słowo, którego znaczenia nie znamy albo nie pamiętamy, szybko (podczas gry) można sprawdzić, co dane słowo znaczy. Podobnie jak w Words of Wonder, nie trzeba mieć bardzo dobrej znajomości języka. Gra jest tylko w języku angielskim.

 

Bądź na bieżąco, czyli newsfeed i podcasty

Lubisz czytać o tym, co w trawie piszczy? Chcesz wiedzieć o czym będzie najnowsza książka J. K. Rowling albo kto jest teraz na topie w modzie lub w muzyce? Możesz dalej przeglądać onet lub wp, ale możesz zrobić to samo w języku obcym! Bardzo fajną aplikacją jest Squid. Rejestrując się wybierasz, co Cię interesuje oraz jakiego języka się uczysz (ilość dostępnych języków jest imponująca, choć nie ma języków azjatyckich). Squid wybiera artykuły bazując na zaznaczonych przez Ciebie zainteresowaniach – Twój osobisty newsfeed w języku obcym! Czytając je masz dostęp do słownika oraz schowka na nowe słowa, a to bardzo fajne źródło wiedzy dla uczących się, ale nie tylko. Ja osobiście często znajduję tam ciekawe artykuły, które wykorzystuję później z Kursantami.

Podczas spacerowania lub gotowania słuchasz podcastów? Znajdź interesujące Cię treści w języku obcym: słuchasz wtedy autentycznego, współczesnego języka, przywykasz do różnorodnych akcentów oraz sposobu wymowy. Masz szansę wsłuchać się w idealny brytyjski angielski (tak zwany BBC English), jak i mocny akcent z południa USA. Spotify czy AppleMusic są wspaniałym źródłem podcastów w przeróżnych językach. A jeśli lubicie BBC, polecam aplikację BBC Sounds – wszystkie 4 radiostacje BBC w jednym miejscu, a w nim programy publicystyczne, listy przebojów, słuchowiska! Nic, tylko wyjść na spacer w ramach wirtualnego wyzwania i słuchać 😊.

 

Nie ograniczaj się tylko do zewnętrznych źródeł języka. Przestaw język w swoim telefonie, komputerze i tablecie. Dzięki temu masz codzienny kontakt z językiem obcym tak często, jak korzystasz ze swoich ulubionych urządzeń. Pamiętaj, że im bardziej otaczasz się językiem obcym, tym mniej staje się on obcy. Twój umysł szybciej znajduje wyrazy lub struktury gramatyczne, gdyż już je zna i ciągle ćwiczy. Tak więc, ćwicz swój umysł codziennie!

Leave a Reply