fbpx

Przerwa wakacyjna od nauki języka?

Przerwa wakacyjna od nauki języka?

Wakacje – dla uczniów szkół czas lenistwa, przygód, wyjazdów i odpoczynku od nauki. Dla dorosłych jest to trochę czas tęsknoty za latami gdy chodzili do szkoły czy na studia i mieli długie wakacje.

Wiele szkół językowych jest dopasowanych do roku szkolnego – ich kursy kończą się w czerwcu, razem ze szkołą. W przypadku nauki dzieci i młodzieży jest to oczywiście uzasadnione. Ale czy ma to sens w przypadku dorosłych? Pamiętam kiedy jako studentka uczyłam się niemieckiego i cieszyłam się z przerwy wakacyjnej, ale gdy wracałam do nauki we wrześniu czy październiku czułam, że sporo z tego czego się nauczyłam zapomniałam. Niestety z nauką języka jest trochę tak, jak z formą fizyczną. Wystarczy nie przychodzić na ćwiczenia przez dwa tygodnie i już ciało czuje, że coś się zmieniło. I znów musimy pracować nad powrotem do formy. Tymczasem w nauce języka często ta przerwa jest dużo dłuższa.

Co zatem warto robić w wakacje? Wiele szkół oferuje letnie kursy wakacyjne. Najczęściej są to kursy bardzo intensywne, odbywające się nawet codziennie. Inną możliwością jest znalezienie szkoły, która nie przerywa zajęć na wakacje. Tak jest w Centrum Konwersacji, gdzie zajęcia odbywają się przez cały rok. Dzięki temu, że są to głównie zajęcia indywidualne,  każdy słuchacz może dopasować spotkania w wakacje do swojej pracy, urlopu lub długiego weekendu.

Jakie są korzyści z nauki w wakacje? Ogromne!

  • Nie zapominasz języka, ćwiczysz i utrwalasz go nadal
  • Uczysz się w tzw. przyjemniejszym czasie – już nie po zmroku, deszcz nie pada za oknem
  • Systematycznie robisz postępy w nauce

Dodatkowo dzięki zajęciom indywidualnym można skoncentrować się na nauce zwrotów potrzebnych podczas wyjazdu, szczególnie na niższych poziomach zaawansowania. Pamiętam Kursantkę, która wkrótce wyjeżdżała na wakacje, dlatego intensywnie ćwiczyłyśmy scenki w hotelu, na lotnisku, w restauracji.  Wyjechała na wakacje dużo pewniejsza siebie. Po wyjeździe wróciła bardzo zadowolona – opowiadała mi w jakich sytuacjach się znalazła, jakie słówka wykorzystała oraz jakich nowych słów się nauczyła.

Nauka nie musi odbywać się tylko w szkole. Gdy nie ma dzieci w domu i mamy trochę więcej wolnego czasu, warto sięgnąć po książkę (najlepiej w języku obcym, o czym pisałam tutaj) . A może chcesz obejrzeć ten fajny serial, który Ci koleżanka polecała? Koniecznie wyłącz polskie napisy i lektora! Zapraszamy też na naszą subiektywną listę seriali, dzięki którym można ćwiczyć język (Star Trek, The Crown, Miss Fisher’s Murder Mysteries, Gilmore Girls, House M.D.).

Tak więc, zachęcam do nauki w wakacje. Wybierzcie taką formę, jaka Wam bardziej pasuje – intensywnie (w grupie lub indywidualnie) czy swoim rytmem, nie przerywając dobrego nawyku przychodzenia na zajęcia.

A Ty uczysz się języka w wakacje? Może czytasz więcej? Albo oglądasz filmy i seriale w języku, którego się uczysz?

Leave a Reply