fbpx

Graded readers – książki dla uczących się

Graded readers – książki dla uczących się

Czy może być coś przyjemniejszego niż dobra kawa i książka? Może – połączenie przyjemności z pasją do nauki języka obcego, czyli czytanie książki w języku obcym.

Pewnie część z Was powie – to za trudne, nie ma książek dla mnie, muszę sprawdzać nieznane mi słowa w słowniku, to żadna przyjemność.

Niedawno pisałam o tym co mogą czytać osoby biegłe w języku obcym (LINK). Jednak osoby na niższych poziomach, w tym również na początkującym, znajdą bogatą ofertę dla siebie. Chodzi o książki dostosowane do danego poziomu nauczania, czyli „graded readers”.

Nie tak dawno, oferty wydawnictw tych książek były skromne, ale z roku na rok, są one coraz bogatsze – zarówno dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Widziałam książki w formie komiksu dla młodszych oraz literaturę faktu dla tych co średnio lubią beletrystykę. Dodatkowo niektóre tytuły mają również audiobook lub e-book. Dzięki audiobookom można czytać i słuchać książki, co często mocno ułatwia jej czytanie (ja tak przeczytałam Pana Tadeusza). E-booki pozwalają nam na szybkie sprawdzanie słów, gdyż każdy dobry czytnik jest wyposażony w słownik.

Na czym polegają graded readers? Książki są dostosowane do danego poziomu nauczania – czyli mają ograniczoną ilość słów w powieści (np. na poziomie starter książka może mieć około 1300 słów i do 25 stron, a na poziomie B1 10000 słów i do 60 stron) oraz struktur gramatycznych – tak by osoba czytająca na poziomie A1 nie spotkała trzeciego okresu warunkowego. Do większości tytułów są zadania, które pomagają sprawdzić zrozumienie opowieści. Dla tych co są samoukami, parę stron, które mogą się przydać: cambridge, macmillan, mm publications, national geographic learning, pearson oraz oxford – nie jest to lista wyczerpująca ofertę rynku, ale jest to dobry początek. Jeśli uczysz się z lektorem, poproś o możliwość pożyczenia książki.

Czemu to takie istotne? Czytając dajemy naszemu mózgowi wzór języka – jego strukturę gramatyczną czy pisownię słów. Uczymy się jak jakieś słowo „wygląda”, co w przypadku języka angielskiego jest niezwykle istotne. Później, gdy będziemy musieli odtworzyć jakąś strukturę czy napisać jakieś słowo, to będziemy mieli „gotowca” w głowie. Oczywiście nie wydarzy się to po przeczytaniu jednej książki. Dlatego warto czytać dużo.

Według mnie czytanie, podobnie jak słuchanie czy oglądanie filmów/ seriali, to świetny sposób na naukę języka poza zajęciami. Spędzamy czas przyjemnie i nie mamy wyrzutów sumienia, że nie ćwiczymy języka poza lekcjami :).

Co ostatnio czytałaś/czytałeś? Podziel się z nami swoją recenzją :).

Leave a Reply