fbpx

Kryminalne zagadki Panny Fisher

Kryminalne zagadki Panny Fisher

Trup pada gęsto, zagadki, intrygi i bohaterowie z przeszłością.

Phryne Fisher wraca do Melbourne po wielu latach nieobecności. Są lata dwudzieste, a Phryne jest zdecydowanie kobietą wyzwoloną (szczególnie jak na tamte czasy) i majętną. Od razu po przybyciu do Australii musi rozwiązać zagadkę śmierci i przemytników. Po tym postanawia, że zostanie kobietą detektywem i będzie rozwiązywać zagadki pomagając inspektorowi Johnowi (nazywany Jackiem) Robinsonowi.  Możecie wyobrazić sobie jak zachwycony był pan inspektor oraz jakie rozbawienie gości na twarzach tych co słyszą o „kobiecie detektyw”.

Phryne przyciąga do siebie ludzi nietuzinkowych. Oswaja do życia i uczy odwagi Dot (Dorothy Williams), która zamieszkuje z nią i jest jej towarzyszką. Razem z nimi mieszka lokaj, pan Butler (Mr. B.), który ma wiele ukrytych talentów i tajemniczą przeszłość oraz pracują dla niej Cec i Bert; dwóch gości co wspólnie mają taksówkę.  W Melbourne żyje ciotka Prudence (czyli roztropna – co ją świetnie opisuje), która nie popiera trybu życia swojej siostrzenicy. Mimo że Phryne woli być od niej z daleka; ciotka ma dobre serce.

Przeszłość samej Phryne nie jest usiana różami. Jako dziewczynka straciła siostrę. Jej ojciec jest… zresztą sami zobaczycie kim on jest ;). To kim ona jest, jest sumą wszystkich jej doświadczeń i przeżyć. Zresztą sami zobaczcie.

Przyznam się, że serial ten nie od razu mnie „kupił”. Po pierwszym odcinku chciałam zrezygnować. Jednak coś takiego w nim było – klimat?, lata 20?, bohaterowie? – że obejrzałam kolejny odcinek. I się wciągnęłam. Serial ma 3 serie i muszę przyznać, że zakończenie nie jest satysfakcjonujące. Nie wiem czy autorzy nie mieli już pomysłów co dalej. Czy może aktorzy nie chcieli grać.

Niektóre odcinki odnoszą się do przeszłości bohaterów; często z czasów Pierwszej Wojny Światowej. Dla mnie jest to szczególnie ciekawe – gdyż często myślę o tym konflikcie jako europejskim, jednak walczyło tam mnóstwo żołnierzy z różnych zakątków świata, których Europa zapewne nie obchodziła. Część odcinków jest bardzo mroczna i przerażająca, w końcu nie wszystko w latach 20 było piękne i kolorowe.

Językowo serial nie jest trudny. Jeśli jesteś na poziomie B1, powinieneś dać sobie z nim radę. Większość bohaterów mówi bardzo wyraźnie bez „akcentów”- z wyjątkiem Cec’a i Berta, którzy mają silny australijski akcent! Serial dostępny jest na Netflix-ie, więc możecie włączyć napisy (oczywiście po angielsku!).

Podsumowując, jeśli lubisz zagadki kryminalne i chcesz obejrzeć coś innego to polecam. Serial stosunkowo krótki, sympatyczni bohaterowie i ciekawe zagadki w tle.

Leave a Reply